کاربرد لوله پلی اتیلن در گازرسانی و انتقال گاز به دهه ی ۵۰ میلادی در پروژهای گازرسانی آمریکا بر می گردد. این کاربرد در اروپا از دهه ۷۰ میلادی، درکشورهای انگلیس و فرانسه آغازگردید. در حال حاضر بیش از ۹۰% خطوط انتقال گاز ایالات متحده و کانادا از جنس پلی اتیلن است. لوله های پلی اتیلن در شبکه های انتقال گاز نه تنها در آمریکا، بلکه در سرتاسر جهان استفاده میشوند.

با توجه به مشخصات گاز طبیعی استفاده از لوله‌های پلی اتیلن در سیستم‌های انتقال گاز یکی از اولین کاربردهای این لوله در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی می‌باشد. پلی‌‌اتیلن‌ نوعی پلیمر است و با فرمول  C2H4- C2H4-C2H4 شناخته می‌شود. استفاده از این لوله‌ها در اکثر‌ کشورها معمول شده است. در ایران برای گازرسانی شهرها و روستاهای جدید، از لوله های پلی‌اتیلن استفاده می شود.

مزایای کاربرد لوله پلی اتیلن در گازرسانی و انتقال گاز :

 1. حمل و نقل آسان محصولات به دلیل سبکی وزن
 2. مقاومت در برابر ضربه
 3. امکان حلقه نمودن لوله های تا سایز ۱۲۵ میلی متر در طولهای تا ۶۰۰ متر
 4. مقاومت در برابر تابش اشعه مخرب خورشیدی (اشعه UV )
 5. سهولت و سرعت زیاد در نصب و راه اندازی به دلیل قابلیت جوشکاری لوله به لوله و استفاده از رابط های پلی اتیلن و اتصالات فلنچی
 6. به علت خاصیت الاستیسیته می توان این لوله ها را در خارج ترانشه (کانال حفر شده) به هم متصل نمود و بدون ایجاد شکست در لوله و نقطه جوش، آن را به داخل ترانشه منتقل نمود.
 7. قابلیت انعطاف پذیری این لوله ها، امکان استفاده در زمین های ناهموار و ایجاد خمهای مجاز در آن را به کاربران داده است .(شعاع مجاز خم ۲۰ برابر قطر اسمی لوله است)
 8. مقاومت عالی در برابر فشارهای ناشی از زمین لرزه و رانش زمین به خصوص در سطح زیر دریا که امکان حرکت لایه های زمین بیشتر می باشد
 9. بر خلاف سایر لوله های انتقال سیالات که ظرفیت انتقال مواد در آن به مرور زمان و به دلیل خوردگی ، رسوبات، نشست پذیری و سایر علل کاهش می یابند ، لوله های پلی اتیلن با سطحی فوق العاده صیقلی حداقل مقاومت را در برابر عبور مایعات از خود بروز داده و باعث یکنواختی و ثابت بودن میزان جریان سیال در تمامی طول عمر لوله خواهد شد.
 10. مقاومت در برابر خوردگی ، سائیدگی ، پوسیدگی ، سیالات شیمیایی و عدم جذب آب
 11. حک تمامی مشخصات لوله بر روی بدنه آن، به صورت خوانا، ردیابی آن را پس از سالها، سهل نموده است.
 12. هزینه بسیار پایین در نصب، راه اندازی و نگهداری خطوط لوله پلی اتیلن
 13. کاهش زمان اجرای پروژه ها

برای اتصال لوله های پلی اتیلن گاز از از روش الکتروفیوژن در اتصال و جوشکاری استفاده می شود، بطوریکه در اتصال از اتصالات پلی اتیلن الکتروفیوژن و در جوشکاری از جوشکاری الکتروفیوژن استفاده می گردد. توجه داشته باشید برای کاربرد گازرسانی فقط از روش الکتروفیوژن استفاده می شود. مکانیزم‌ اصلی‌جوشکاری به این صورت است که محل جوش و اتصالات‌ حرارت داده می‌شوند و این حرارت سبب نرم و خمیری شدن لوله اتصال‌شده و پس از سرد شدن کامل به هم چسبیده به طوری که لوله و اتصال یکی می‌شوند. این حرارت ‌در روش الکتروفیوژن به وسیله دستگاه الکترو‌فیوژن و اتصالات‌ خاص این روش تولید می‌شود.